Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα

Γράφει η φιλόλογος Ευαγγελία Ζαραβέλα

Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα.

Ο πρώτος σταθμός ήταν το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες και των τριών τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την Κεντρική Βιβλιοθήκη, να ενημερωθούν για τη λειτουργία της και να περιηγηθούν στους χώρους της. Έπειτα στο τμήμα Καλών Τεχνών είδαμε από κοντά τρία εργαστήρια: ζωγραφικής, χαρακτικής και γλυπτικής
όπου οι αρμόδιοι καθηγητές παρουσίασαν τη φιλοσοφία του κάθε εργαστηρίου και απάντησαν σε ερωτήσεις των μαθητών/τριών.

Ακολούθησε περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης καθώς και επίσκεψη στο χριστουγεννιάτικο χωριό (White Christmas), στο οποίο μικροί-μεγάλοι απολαύσαμε ποικίλες δράσεις! Οι μαθητές/τριες και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί απόλαυσαν την παραμονή τους στα Ιωάννινα λίγες μέρες πριν τα σχολεία κλείσουν για τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Εικόνες από την επίσκεψη στη βιβλιοθήκη

Εικόνες/στιγμιότυπα από την επίσκεψη στη Σχολή Καλών Τεχνών

Εικόνες από το Χριστουγεννιάτικο χωριό