Γιορτή Χριστουγέννων Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2021

Την Πέμπτη στις 23 Δεκεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας γιορτή για τα Χριστούγεννα. Οι μαθητές μας έκαναν μια ιστορική αναδρομή στα κάλαντα, ενώ παράλληλα εστίασαν και εξήγησαν το νόημα των στίχων από τα κάλαντα της Ηπείρου, της Πελοποννήσου καθώς των Πανελληνίων Πρωτοχρονιάτικων καλάντων.

Στη γιορτή ακούστηκαν κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας καθώς και Χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Τη γιορτή τίμησε με την παρουσία του ο Πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Μαζαρακιάς, κ. Γκαμπρέλας Νικόλαος. Η γιορτή συνεχίστηκε και στους δρόμους της Μαζαρακιάς, όπου οι μαθητές έψαλλαν τα κάλαντα με τα μουσικά τους όργανα. Η περιήγηση των μαθητών έγινε με τη συνοδεία εκπαιδευτικών του Μουσικού Γυμνασίου.