Προβολή ντοκιμαντέρ για τη Βιομηχανική επανάσταση και της ταινίας «Χριστουγεννιάτικη ιστορία» την Τετάρτη 22-12-2021

Την Τετάρτη στις 22 Δεκεμβρίου 2021 έγινε προβολή ντοκιμαντέρ για τη Βιομηχανική επανάσταση και της ταινίας «Χριστουγεννιάτικη ιστορία» του Καρόλου Ντίκενς.

Αφόρμηση αποτέλεσε ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Κ. Ντίκενς
«Χριστουγεννιάτικη ιστορία» με τίτλο «Παραμονή Χριστουγέννων» που διδάχθηκε στα πλαίσια του μαθήματος Νεοελληνική Λογοτεχνία από τη φιλόλογο κ. Ευαγγελία Ζαραβέλα. Στην τάξη κατά τη διάρκεια του μαθήματος έγινε ένταξη του συγγραφέα
στην εποχή του και αναφέρθηκαν οι συνθήκες που επικρατούσαν, όταν έγραφε τα έργα του.

Η προβολή του ντοκιμαντέρ σχετικά με τη Βιομηχανική επανάσταση έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να δουν οπτικοποιημένα όλα όσα συζητήθηκαν στην τάξη και να εκφράσουν τις απορίες τους. Η ταινία «Χριστουγεννιάτικη ιστορία» σύμφωνη με το πνεύμα των Χριστουγέννων που πλησίαζαν είναι μια ευκαιρία να δουν οι μαθητές τη μεταστροφή του χαρακτηριστικού ιδιόρρυθμου ήρωα του βιβλίου του Ντίκενς, Σκρουτζ.

Οι μαθητές απόλαυσαν τη διαδικασία και εξέφρασαν την
επιθυμία τους για αντίστοιχες ενέργειες το νέο έτος. Σημαντική υπήρξε η συμβολή του κ. Καραγιάννη Ελευθέριου στη διάρκεια της προβολής.