ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ 21 ΜΑΡΤΙΟΥ 2023

γράφει ο κ. καθ. Καραγιάννης Ε.

Την Τρίτη 21 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση στο Μουσικό Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης από την ποιήτρια-φιλόλογο Βικτωρία Καπλάνη.

Η δράση απευθυνόταν στους μαθητές της Α’ και Β’ Γυμνασίου και περιελάμβανε αρχικά μια αναδρομή στην ελληνική ποίηση από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα και τη σχέση της με την μουσική (μελοποιημένη ποίηση). Ακολούθησε ανάγνωση-ανάλυση του ποιητικού κειμένου «Ένα παιδί» του Τόλη Νικηφόρου όπου τα παιδιά προβληματίστηκαν, διατύπωσαν τις σκέψεις και τους προβληματισμούς τους. Στη συνέχεια μοιράστηκαν φυλλάδια εργασίας ανά ομάδες μαθητών όπου οι τελευταίοι κλήθηκαν να ανασυνθέσουν το ποίημα με τίτλο «Μια φορά κι έναν καιρό» του Ιάκωβου Καμπανέλλη συμπληρώνοντας τα κενά λέξεων που υπήρχαν. Στόχος ήταν να βιώσουν την έννοια της ομοιοκαταληξίας, της μετρικής και της μουσικότητας του στίχου. Ολοκληρώνοντας, η ποιήτρια παρότρυνε και ενθάρρυνε τους μαθητές να μελοποιήσουν το ποίημα που επεξεργάστηκαν με το δικό τους τρόπο είτε με τη φωνή είτε σε μουσικά όργανα της επιλογής τους. Στο τέλος όλοι οι εμπλεκόμενοι ενθουσιάστηκαν από τη συγκεκριμένη δράση και αποτύπωσαν τα ποιήματα τους σε κολάζ.