Το πείραμα του Ερατοσθένη στο Μουσικό Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας

γράφει η καθ. Ειρήνη Κωνσταντινίδου (φυσικός)

Την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το “πείραμα του Ερατοσθένη” με στόχο τη μέτρηση της περιφέρειας της Γης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ γυμνασίου αφού ενημερώθηκαν για το θεωρητικό μέρος του πειράματος, πήραν το ρόλο του ερευνητή και έκαναν τις κατάλληλες μετρήσεις.

Το “πείραμα του Ερατοσθένη” αποτελεί μία ιστορική μέθοδο για τον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης, η οποία πραγματοποιήθηκε από τον σπουδαίο επιστήμονα τον 3ο π.Χ. αιώνα. Μία μέθοδος στην οποία ο Ερατοσθένης χρησιμοποίησε ως βασικό εργαλείο μία ράβδο.
Σήμερα το πείραμα πραγματοποιείται σε παγκόσμια κλίμακα με τη συμμετοχή χιλιάδων μαθητών κατά την εαρινή ισημερία.

Τη φετινή χρονιά το πείραμα συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας:
Κωνσταντινίδου Ειρήνη, Καραγιάννης Ελευθέριος και Κυριακούλης Διονύσιος-Ιωάννης.