Εκπαιδευτική Δράση Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2022 «Περιγράφοντας με τους ήχους: Εικόνες από μία Έκθεση» του Modest Mussorgsky

γράφει ο καθ. Ελευθέριος Καραγιάννης (μουσικολόγος)

Την Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου και ώρα 11.30 π.μ. οι μαθητές και οι μαθήτριες του Μουσικού Γυμνασίου Ηγουμενίτσας συμμετείχαν ενεργά σε διαδραστική ζωντανή εκδήλωση (live streaming) που
διοργάνωσε στο πλαίσιο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης (Κ.Ο.Θ.)

Ο τίτλος της εκδήλωσης ήταν: «Περιγράφοντας με τους ήχους:
Εικόνες από μία Έκθεση» του Ρώσου συνθέτη Modest Mussorgsky (Μ. Μουσόργκσκι).

Πριν ξεκινήσει η εκδήλωση, κρίθηκε απαραίτητο να γίνει αναφορά στη βιογραφία τόσο του συνθέτη όσο και του ζωγράφου Viktor Hartmann (Βίκτωρ Χάρτμαν), οι οποίοι συνδέονταν με φιλικές σχέσεις. Μάλιστα, το έργο του ζωγράφου στάθηκε η αφορμή και η έμπνευση για τη μουσική σύνθεση.

Τα παιδιά αλληλεπίδρασαν με την ορχήστρα ζωντανά μέσω του live chat comments, κάνοντας ενεργητική ακρόαση του έργου και ακολούθησε κριτική συζήτηση ως προς την επιτυχία της σύνδεσης των έργων ζωγραφικής του Hartmann με τις αντίστοιχες μουσικές
απεικονίσεις του Mussorgsky. Ακολουθώντας την παραπάνω τεχνική, κατάφεραν να αποδώσουν την ατμόσφαιρα του κάθε εικαστικού έργου με τα χαρακτηριστικά του, χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα εργαλεία μουσικής σύνθεσης.

Όταν ολοκληρώθηκε η ζωντανή αναμετάδοση, ο υπεύθυνος καθηγητής κ. Καραγιάννης ερμήνευσε στο πιάνο αποσπάσματα από την πρωτότυπη μορφή ενορχήστρωσης του έργου (σουίτα για σόλο πιάνο), συγκρίνοντας τις δύο εκδοχές μεταξύ τους (εκτέλεση για ορχήστρα του Μ. Ραβέλ σε αντίθεση με την πιανιστική εκτέλεση).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενθουσιάστηκαν από τη συγκεκριμένη εκπαιδευτική δράση, όπως αποτυπώθηκε στα έντυπα αξιολόγησης που συμπλήρωσαν μετά την ολοκλήρωση, εκφράζοντας παράλληλα την επιθυμία για αντίστοιχες δράσεις στο μέλλον.

Διοργάνωση: Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης (Κ.Ο.Θ.)
Συμμετοχή: Moυσικό Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας
Υπεύθυνος καθηγητής: Καραγιάννης Ελευθέριος