Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών

Την Παρασκευή στις 28 Ιανουαρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας σχολική γιορτή για τους Τρεις Ιεράρχες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες αρχικά αναφέρθηκαν στο χρονικό της καθιέρωσης του συνεορτασμού των Τριών Ιεραρχών, ανεξάρτητα από την ιδιαίτερη γιορτή του καθενός.

Έπειτα η χορωδία έψαλλε το Απολυτίκιο στο πλαίσιο του μαθήματος «Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική» και ερμήνευσε σχετικά τραγούδια που αναφέρονται στη δράση των Τριών Ιεραρχών, πλαισιωμένα από τους ήχους μουσικών οργάνων. Η ζωή και το έργο των κορυφαίων προσωπικοτήτων των γραμμάτων προβλήθηκε με βίντεο και στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες διάβασαν αποφθέγματα, όπως διατυπώθηκαν από τους Τρεις Ιεράρχες.

Τη σχολική γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους ο κ. Γκαμπρέλας
Νικόλαος, Πρόεδρος της τοπικής κοινότητας και ο κ. Κοσιώρης Ευάγγελος, Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσπρωτίας.

Τη γιορτή ανέλαβαν οι παρακάτω εκπαιδευτικοί:

Βιρβίλης Κωνσταντίνος (συντονισμός γιορτής)

Γεωργίου Ιωάννης (τεχνική υποστήριξη)

Ζαραβέλα Ευαγγελία (σύνταξη κειμένων – παρουσίασης)

Καραγιάννης Ελευθέριος (μουσική επιμέλεια – ενορχήστρωση)