Μουσικές προτιμήσεις εφήβων

γράφουν οι καθ.: Γ. Αναστάση (διδασκαλία πιάνου), Ε. Καραγιάννης (μουσικολόγος) , Δ. – Ι. Κυριακούλης (μουσικολόγος)

Στο πλαίσιο έρευνας που πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας με θέμα ” Μουσικές Προτιμήσεις Εφήβων” το Νοέμβριο του 2023, οι μαθητές της Α, Β και Γ Γυμνασίου διατύπωσαν τις απόψεις τους σε σχετικό ερωτηματολόγιο που τους διανεμήθηκε .

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Μουσικές προτιμήσεις εφήβων”

Εκπαιδευτική δράση για την Παγκόσμια Ημέρα της Ελληνικής Γλώσσας

γράφει η εκπ/κός Ευαγγελία Ζαραβέλα (φιλόλογος)

Το Μουσικό Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας τίμησε φέτος την Παγκόσμια Ημέρα της
Ελληνικής Γλώσσας η οποία έχει οριστεί να εορτάζεται κάθε χρόνο στις 9
Φεβρουαρίου.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Εκπαιδευτική δράση για την Παγκόσμια Ημέρα της Ελληνικής Γλώσσας”

γράφουν οι καθ.: Ε. Ζαραβέλα (φιλολόγος) & Ε. Καραγιάννης (μουσικολόγος)

Οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Γ1 του Μουσικού Γυμνασίου Ηγουμενίτσας
συμμετείχαν σ’ ένα project για τον σχολικό εκφοβισμό με αφορμή την Παγκόσμια
Ημέρα κατά του Ενδοσχολικού Εκφοβισμού και της Ενδοσχολικής Βίας την Τετάρτη
6 Μαρτίου 2023.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Project για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ενδοσχολικού Εκφοβισμού και της Ενδοσχολικής Βίας “

Εκδήλωση για την Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος

γράφει η εκπ/κός Ευαγγελία Ζαραβέλα (φιλόλογος)

Την Παρασκευή στις 26 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στον χώρο του
σχολείου μας εκδήλωση για την Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Εκδήλωση για την Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος”

Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών

γράφει η καθ. Ευαγγελία Ζαραβέλα (φιλόλογος)

Την Τρίτη στις 30 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Γυμνάσιο
Ηγουμενίτσας σχολική γιορτή για τους Τρεις Ιεράρχες.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών”

Άτυπη Μουσική Μάθηση στην τάξη

Γράφει ο καθ. Ελευθέριος Καραγιάννης (μουσικολόγος)

«Πας γαρ ο βίος του ανθρώπου ευρυθμίας τε και ευαρμοστίας δείται» (Πλ.Πρωτ. 324 d- 328d). Όλη μας η ζωή χρειάζεται δύο βασικά χαρακτηριστικά, σύμφωνα με τον Πλάτωνα, τα οποία συνιστούν την ουσία της μουσικής τέχνης, το ρυθμό ( ρέω) και την αρμονία (αρμόττω, δηλαδή συν- ταιριάζω) . Η μουσική, ως τέχνη και επιστήμη που ασχολείται με τους ήχους, διαδραματίζει βασικό ρόλο/ κατέχει σημαντική θέση στην εκπαιδευτική διαδικασία καθώς « ο ρυθμός και η μελωδία εισχωρούν στα τρίσβαθα της ψυχής και αδράχνοντάς την με δύναμη μεγάλη, φέρνουν μέσα της ευπρέπεια και της δίνουν ομορφιά, εάν βέβαια κάποιος ανατραφεί σωστά» (Πολ.Πολιτ. 401 d-e).

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Άτυπη Μουσική Μάθηση στην τάξη”

Ο Ρόλος της Τέχνης στη Σύγχρονη Εκπαίδευση

Γράφει ο καθ. Ελευθέριος Καραγιάννης (μουσικολόγος)

Ο G. Biesta, «φιλόσοφος της παιδείας», καθώς αποκαλείται, στο έργο του “Art,Artists and Pedagogy, PHILOSOPHY AND ARTS IN EDUCATION’’ και συγκεκριμένα στο άρθρο του με τίτλο «What if? Art education beyond expression and creativity» πραγματεύεται τη θέση και τη σημασία της Τέχνης στη σύγχρονη εκπαίδευση.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Ο Ρόλος της Τέχνης στη Σύγχρονη Εκπαίδευση”

Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα

Γράφει η φιλόλογος Ευαγγελία Ζαραβέλα

Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Ιωάννινα”

γράφει η φιλόλογος Εύη Ζαραβέλα

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Επίσκεψη νεοεκλεγέντος Δημάρχου Ηγουμενίτσας στο Μουσικό Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας (έδρα Μαζαρακιά)”